سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بهترین طراح لوگو چه کسی است و چه ویژگی هایی دارد؟

برخی تصاویر هستند که همیشه در ذهنمان می‌مانند. در هر کجای دنیا که باشیم، در هر برهه‌ای از تاریخ زندگی‌مان، وقتی چشممان به آن‌ها می‌افتد، غرق می‌شویم در کودکی، در جوانی، در احساسی خوب. این هنر طراحی لوگو است. هنری بی‎بدیل، باارزش و ماندگار که نام و یاد و خاطره را در اذهان حک می‌کند. بهترین طراح لوگو کسی است که بتواند با خلق یک اثر هنری ابدی، یک برند را به شکوهی تاریخی تبدیل کند.

 

بهترین طراح لوگو چه کسی است؟

بهترین طراح لوگو چه کسی است؟

زمانی که کسب و کاری را به راه می‌اندازید، اولین کاری که خواهید کرد، انتخاب نام، شعار و لوگو است. لوگوی شما همچون یک خالکوبی بر روی برندتان خواهد ماند. برای همین باید زمان، فکر و انرژی زیادی برای انتخاب یک لوگوی مناسب بگذارید. در این مقاله با مرور ویژگی‌ بهترین طراح لوگو سعی داریم شما را به دنیای نقش و نگار طراحان برده و اطلاعات لازم در خصوص طراحان لوگو و چگونگی ثبت آثاری ماندگار برایتان فراهم کنیم.

 

انواع لوگو | 10 سک متفاوت لوگو متناسب با برند

خوش ذوق‌ها در طراحی لوگو حرف اول را می‌زنند

اولین اصل برای شناخت بهترین طراح لوگو ، ذوق و قریحه طراح شما است. شما باید به دنبال کسی باشید که تخیلی قوی داشته بتواند از اشکالی که ما هر روز در زندگی عادی می‌بینیم و به سادگی از کنارشان می‌گذاریم، آثاری انتزاعی در ذهن خود مجسم کند. کسی که قرار است طراحی لوگوی شما را بر عهده بگیرد، باید با قوه تخیل بالا و هوش سرشار خود، برند شما را به نامی ابدی تبدیل کند.

 

خلاقیت در طراحی لوگو حرفه ای حرف اول را می‌زند. در چند سال اخیر، بسیاری از افرادی که تنها آشنایی اندکی با طراحی دارند، صرفا برای کسب نام و ثروت اقدام به طراحی لوگو اسم با تقلید از آثار موجود می‌کنند. کپی‌کارها تنها با جابه‌جایی چند حرف و عدد و رنگ به شما کاری تحویل می‌دهند که همه قبلا یک جایی دیده‌اند. شما نمی‌خواهید برندتان قبلا دیده شده باشد، نمی‌خواهید تکراری باشید و مردم با دیدن لوگوی شما، یاد یک برند دیگر بیفتند. شما قرار است یونیک باشید. پس به سراغ کپی‌کارها نروید.

 

خلاقیت در طراحی لوگو حرف اول را می زند

خلاقیت در طراحی لوگو حرف اول را می زند

آیا بهترین طراح لوگو حتما باید گرافیک خوانده باشد؟

قطعا مهم است که فردی که طراحی آرم و لوگو شما را می‌پذیرد، اطلاعات تخصصی طراحی گرافیک را داشته باشد. تا چند سال پیش شاید رشته طراحی گرافیک چندان در آکادمی شناخته شده نبود، اما چند سالی است که این رشته به یکی از مطرح‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین رشته‌های هنری تبدیل شده است که هر ساله بر متقاضیان آن نیز افزوده می‌شود. اما اینکه آیا باید حتما به آکادمی اتکا کرد یا خیر خود بحث دیگری است.

 

با افزایش توجه به رشته طراحی، اکنون کلاس‌ها و کارگاه‌های متعدد طراحی هستند که توسط متخصصان این حوزه به صورت آزاد در مجتمع‎های مختلف آموزشی، به شکل آنلاین یا در قالب پکیج‌های آموزشی ارائه می‌شوند. چنین خدماتی این امکان را در اختیار افراد مشتاق و خوش قریحه قرار داده است تا در صورتی که به صورت آکادمیک و در دانشگاه فرصت تحصیل این رشته را نداشته‌اند نیز بتوانند به این حوزه وارد شده و طرح‌هایی زیبا و چشم‌گیر خلق کنند. به طور کلی در سال‌های اخیر چارچوب‌های سفت و سخت آکادمی به پرسش کشیده شده و بخصوص در رشته هنر، افرادی که توانسته‌اند از چارچوب‌ها بیرون بزنند، موفق‌تر بوده‌اند.

 

آشنا با زیر و بم نرم‌افزارهای گرافیکی طراحی لوگو

یکی از اصول مهم در طراحی لوگوی حرفه‌ ای ، داشتن آگاهی کامل از نرم‌افزارهای گرافیکی است. طراح حرفه‌ای ابتدا ساعت‌ها به طرح شما فکر می‌کند، به شما، خواسته‌ها و اهدافتان، به آینده شما، شما ذهن طراح را درگیر خواهید کرد! سپس کاغذ و قلم را برداشته و هرچه از شما و برندتان به ذهنش می‌رسد، روی کاغذ می‌کشد. کاغذها را مچاله می‌کند و می‌رود سراغ طرح بعدی تا بالاخره به آنچه شما و خودش می‌خواستید می‌رسد. پس از کشیدن لوگو طراحی روی نرم‌افزار آغاز می‌شود. اینجا است که لپ‌تاپ را روشن کرده و وارد عمل می‌شود.

 

فوتوشاپ یکی از نرم‌افزارهای شناخته شده برای طراحی آرم است. در سال‌های اخیر نیز ایلاستریتور یک برنامه ضروری برای همه طراحان شده است. ایلاستریتور قابلیت‌های متعددی دارد، مانند قابلیت گرافیک برداری یا وکتور، همچنین لوگوی نهایی که به طراح تحویل می‌دهد با کیفیتی عالی و بدون هیچ‌گونه تاری است. قهرمان لوگوی شما باید ایلاستریتور را مثل کف دست خود بشناسد.

 

بیشتر بخوانید

حفظ مشتری در بازاریابی درمانی با روش هایی کاربردی

در میان مخاطبان، مخاطب اصلی طراحی لوگوی خود را بیابید

در میان مخاطبان، مخاطب اصلی طراحی لوگوی خود را بیابید

در بازار طراحی لوگو چه خبر است؟

طراح شما باید از آخرین اخبار هر سایت طراحی لوگو باخبر بوده و همواره خود را از آخرین متد‌های روز، طراح‌های جدید و اخبار طراحی آپدیت کند. طراح لوگوی شما باید از 3 چیز به خوبی آگاه باشد:

 

شما چه می‎خواهید

بازار چه می‌خواهد

مشتری چه می‌خواهد

هنرمند طراح، هنگامی که طراحی لوگو شرکت شما را می‌پذیرد، اول بازار را بررسی می‌کند تا ببیند در کسب و کار شما چه لوگوهایی بیشتر جواب می‌دهند. نیازسنجی بازار یک اصل مهم برای آن است که شما از تجارت به بیرون پرت نشوید. شما باید بدانید رقبایتان چه کرده‌اند، برندهای مطرح چگونه پیشرفت کرده‌اند و راز شکست لوگوهای فراموش شده چیست. طراح شما با بررسی نمونه طراحی لوگو از شرکت‌های مختلف سر از کار بقیه درمی‌آورد. سپس با آشنایی که از شما بدست آورده و شناختی که از بازار کسب کرده، به سراغ مشتریان شما می‌رود.

 

طراح لوگو بررسی می‌کند، چه کسانی قرار است سراغ شما بیایند؛ طرح شما با چشمان چه کسانی بیشتر بازی می‌کند. کودکان؟ نوجوانان؟ جوانان؟ میانسالان؟ همه؟ در طراحی حرفه ای لوگو کلیه این موارد باید بررسی شوند.

 

سرعت در کنار کیفیت طراح لوگو

در این شکی نیست که فرآیند طراحی لوگوی اسم برند شما کاری است که نیازمند دقت و ممارست فراوان است. این کار معمولا با رفت و برگشت همراه است. طراح پس از صحبت با شما و آشنایی با آنچه در ذهن دارید، وارد میدان شده و شروع به طرح زدن می‌کند. شما ممکن است با مشاهده طرح اولیه خود، ایده‌ها و خواسته‌های جدیدی به ذهنتان رجوع کند و بخواهید تغییراتی در طرح خود بدهید. این کار نیازمند همکاری و تعامل دو جانبه هر دوی شما است.

 

3 خواسته هر طراح لوگو از شما

صبور باشید

طراح لوگو شما در حال خلق یک اثر هنری است. این کار یک شبه اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه قصد داشته باشید با کاری کپی شده و تکراری مواجه شوید. همین‌طور اگر به سراغ بهترین طراح لوگو رفته باشید، حتما می‌دانید که او کارهای زیادی در دست دارد.

 

رفت و برگشت بیش از اندازه باعث خستگی هر دو طرف می‌شود

معمولا طراحان لوگو پیش از شروع کار با شما طی خواهند کرد که چند بار رفت و برگشت را می‌پذیرند. درست است، شما هیجان‌زده‌ هستید و طرح‌ها و ایده‌های مختلفی دارید که ممکن است به مرور زمان و مشورت با اطرافیانتان به ذهنتان خطور کنند. بهتر است پیش از شروع طراحی لوگوی شرکت خود، این مسائل را با طراح مطرح و برطرف کنید.

 

همراه باشید

یک ویژگی بهترین طراح لوگو آن است که خود بازار، مخاطب و هدف شما را بهتر از شما می‌داند. او پس از پذیرش سفارش طراحی لوگو شما کلیه نکات لازم را مد نظر قرار داده و بعد از نیازسنجی بازار و بررسی دقیق شروع به کار خواهد کرد. گاهی ممکن است شما طرح‌هایی در ذهن داشته باشید که به صلاح شما نباشد.

 

بعضی وقت‌ها نیز طرح‌هایی مد روز می‌شوند و شما نیز دوست دارید لوگوی شما مطابق با جریان روز طراحی شود. اما به یاد داشته باشید، بهترین طراح لوگو فقط امروز شما را نمی‌بیند. او چشم‌اندازی بلندمدت برای برند شما دارد و آینده شما را نیز در ذهن خود مجسم می‌کند. همچنین ممکن است طرحی که در ذهن شما است بیش از حد انتزاعی باشد یا رنگ‌هایی که شما مد نظر دارید، باهم هارمونی درستی نداشته باشند. طراحی حرفه‌ای باآگاهی از اصول گرافیکی و دنیای رنگ و طرح دست به کار خواهد شد.

 

اصل مهم پاسخگویی برای طراح لوگو

پذیرش سفارش طراحی لوگو به معنای پایان کار نیست. طراح در قبال آنچه به شما تقدیم می‌کند مسئول است و باید پاسخگوی خواسته‌های شما در چارچوب‌های تعیین شده باشد.

 

در دسترس بودن

هیچکس از پیغام‌های صوتی شنیده نشده، پیام‌های دیده نشده و ددلاین‌های سپری شده خاطره خوشی ندارد. یک ویژگی مهم طراح لوگو شما، در دسترس بودن و خوش قولی است. شما مطمئنا پس از آنکه قرارهایتان را با طراح گذاشتید، چشم انتظار خواهید بود تا خبری از طراح بشنوید. زمان می‌گذرد و شما همچنان منتظرید. پس از تماس‌های متوالی و پیغام‌های پی در پی طراح از شما پوزش می‌خواهد و کار را به تعویق می‌اندازد. بدقولی و در دسترس نبودن، ویژگی‌های منفی هستند که شما را وادار می‌کند به سراغ برخی افراد نروید، هرچند که کارشان بسیار خوب باشد.

 

بیشتر بخوانید

8 استراتژی بازاریابی پزشکی در سال 2019 چیست؟

با برخی از برترین طراحان لوگوی جهان آشنا شوید

مهم است پیش از بررسی اینکه طراحی لوگو چیست ، با چهره‌های معروف این عرصه آشنا شویم. آشنایی با مسیری که طراحان مطرح طی کرده‌اند و پیچ و خم‌های کار آن‌ها باعث می‌شود تا طراح گام‌های بلندتری برای بهبود کار بردارد.

 

3 نام ماندگار در طراحی لوگوهای جهانی

یکی از آشناترین لوگوها در اذهان همگان طرح گوگل است. روت کدار (Ruth Kedar) از معروف‎‌ترین طراحان لوگو در سراسر جهان است. او نه دکتری نه کارشناسی ارشد، بلکه کارشناسی طراحی گرافیک دارد، اما با این حال، یکی از پولسازها (هم برای خود هم برای برندهایی که طرحشان را می‌زند) در این عرصه است. راز کار وی استفاده از رنگ‌های همخوان، شاد و چشمگیر است تا در پس زمینه سفید به سرعت دیده شده و قابل شناسایی باشد.

 

لوگوی گوگل

لوگوی گوگل

کارولین دیویدسون (Carolyn Davidson) کاری کرده است که هرکسی در هر جای دنیا که یک تیک را دید، به یاد برند ورزشی نایک بیفتد. زمانی که کارولین این طرح را زد تنها یک دانشجوی خوش ذوق بود، اما کاری کرد که برند نایک را در اذهان همه ثبت کند. لوگوی نایک سرعت را در دل خود نهفته دارد. چیزی که در ورزش اهمیت زیادی دارد.

 

لوگوی نایک

لوگوی نایک

نمی‌توان از لوگوهای ماندگار حرف زد و نامی از سیب گاز زده اپل نبرد. راب جان اف (Rob Janoff) علاوه بر اپل برندهای اینتل و آی بی ام را نیز در ذهن همه حک کرده است. اصل اساسی که در طرح اپل رعایت شده است، سادگی است. طرحی شیک، ساده و زیبا، همچون محصولات این برند معتبر.

لوگوی اپل

لوگوی اپل

سه طراح برتر ایرانی

مرتضی ممیز نه تنها برای طراحان ایرانی، بلکه برای کل طراحان در سراسر جهان و البته مردم عادی در ایران، چهره‌ای شناخته شده است. ممیز در طول دوران زندگی خود طرح‌های بسیاری خلق کرده است که در ذهن همه ما ماندگار شده‌اند، برخی از آثار آشنای استاد ممیز لوگوی سازمان آتش‌نشانی، لوگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، لوگوی شرکت ملی فولاد و لوگوی علامت استاندارد است. این لوگوهای ساده دنیایی از حرف و معنا را در دل خود نهفته دارند. علامت آتش‌نشانی ایران در نظر شاید یک چارچوب سیاه و شعله‌ای قرمز در درون آن باشد، اما برای حرفه‌ای‌ها دنیایی حرف در دل خود دارد.

 

لوگوی دانشگاه تهران

لوگوی دانشگاه تهران

آرم دانشگاه تهران یکی از لوگوهای قدیمی طراحی شده در ایران است که توانسته مخاطبان جهانی پیدا کند (این اثر در موزه برلین نیز به نمایش گذاشته شده است). این آرم که بیش از 70 سال قدمت دارد توسط محسن مقدم طراحی شد که خود از بنیانگذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و یکی از آشناترین آثار در طراحی لوگو فارسی است.

 

لوگوی هما

لوگوی هما

لوگوی هواپیمایی هما به خاطر سادگی و گویایی که دارد همواره در میان برترین لوگوهای شرکت‌های هوایی دنیا قرار گرفته است. ادوارد تیگران زهرابیان این طرح را در سال 1340 زده است و در آن از سرستون‌های تخت جمشید و هما (پرنده اساطیری ایران) الهام گرفته است.

 

3 ویژگی بدترین طراح لوگو

 

پس از مرور ویژگی‌ بهترین طراح لوگو ، وقت آن است تا ببینیم چه ویژگی‌هایی باعث می‌شوند شما به سراغ یک طراح نروید.

 

بیش از حد ساده، بیش از اندازه پیچیده

برخی طرح‌ها هستند که هرچقدر هم نگاهشان کنید، سر از آن‌ها درنمی‌آورید. این طرح‌ها ذهن مخاطب را گیج کرده و مانع از آن می‌شود که بتواند شما را در طرح تشخیص دهد. بدترین اتفاق زمانی است که شما کارت خود را به مشتری می‌دهید و او پس از نگاه کردن به لوگوی شما می‌گوید، منظورتان از این طرح چیست؟ شما آنگاه باید زمان زیادی را صرف کنید تا آنچه در ذهن بوده را برای مخاطب خود توضیح دهید. این یک شکست تمام عیار است.

 

برخی لوگوها نیز به قدری ساده هستند که به محض دیدن متوجه خواهید شد طراحی لوگو ارزان و بی‌کیفیت بوده است و طراح کاری سرسری انجام داده تا مشتری را از سر خود باز کند.

 

بدقول، بی‌مسئولیت و بداخلاق

همه شنیده‌ایم که مشتری همیشه حرف اول را می‌زند. یک طراح لوگو حرفه‌ای نه تنها در طرحی که می‌زند، بلکه در تعامل خود با کارفرما نیز اصول حرفه‌ای را رعایت کرده و به مسئولیت‌های کاری و حرفه‌ای خود متعهد است.

 

کپی‌کاری

در نهایت، یکی از مهم‌ترین اصول در هر کاری، حفظ اصالت است. طراح لوگو خداوندگار برند شما خواهد بود و کسی یک خدای قلابی نمی‌خواهد.